Sporttechnisch medewerker Katleen is naast lopen, ook een wandelfanaat. Ze trekt er graag op uit voor lange wandelingen. Tijdens het wandelen kom je langs de mooiste plekjes en beleef je de zotste avonturen. Wij delen hier graag haar wandelavonturen en -tips om jullie te inspireren.
Een wandeling rondom de Veluwe
‘Een wandeling rondom de Veluwe’, de langste boswandeling van Nederland is uitgeroepen tot Wandelroute van het Jaar 2026. De winnaar werd bekend gemaakt op 28 februari 2026 op de Fiets- en Wandelbeurs in Gent.
Natuurpad pur sang
De wandeljury, bestaande uit Gilbert Roels, Christina Bloem en Ivonne Calis, omschreef de winnende route als een natuurpad pur sang dat zijn ondertitel ‘Langste boswandeling van Nederland’ alle eer aandoet. “Ook de randen van het grootste natuurgebied van Nederland zijn zeer aantrekkelijk, met hun bossen, heidevelden en zandverstuivingen. Het traject is onderverdeeld in twintig etappes, die alle beginnen en eindigen in de buurt van een station of bushalte,” aldus de jury.
Pluspunten route
Volgens de jury zijn de zeer mooie natuur, het grote aandeel onverharde paden, de aantrekkelijke gids, de nauwkeurige routebeschrijving en de duidelijke kaartjes belangrijke pluspunten. Ook het feit dat alle etappes met het openbaar vervoer bereikbaar zijn, is een sterk punt. In de gids zijn bovendien alle routes naar de ov-haltes beschreven – een extra service aan de wandelaar. Als minpunt noemt de jury het ontbreken van bewegwijzering ter plekke.
Een wandeling rondom de Veluwe (300 km – NL)
‘Een wandeling rondom de Veluwe’ is een volledig herziene remake van de gelijknamige gids die in 2012 verscheen. De beschreven route is behoorlijk veranderd. Tijdens het opnieuw verkennen, bleek dat de situatie op een aantal plaatsen zodanig was veranderd, dat de route moest worden aangepast. Hier en daar zijn bijvoorbeeld delen van natuurgebieden en dus ook paden afgesloten om rustgebieden voor het wild te creëren. Daar is men op zoek gegaan naar nieuwe mogelijkheden. Verder is voor sommige delen gezocht naar betere alternatieven. Daardoor is de route bijna 20 kilometer langer en nog aantrekkelijker geworden. En ongeveer 20% van de route gaat over nieuwe trajecten. De wandeling is bijna 300 km lang en opgedeeld in 20 etappes van gemiddeld 15 kilometer lang.
Menno Faber en Ad Snelderwaard zorgden voor een lijvige gids van 176 pagina’s. De auteurs omschrijven hun geesteskind als ‘de langste boswandeling van Nederland’. Met een afwisseling van aantrekkelijke landschappen met heuvels, bos, heide en zandwoestijnen. Klik hier voor meer info over de wandelgids: Een wandeling rondom de Veluwe
Overige kandidaten
‘Een wandeling rondom de Veluwe’ werd gekozen uit een shortlist met zes kandidaten. De overige kanshebbers waren:
- Wijerstrail & wandelnetwerk De Wijers (Trail 110 km – Netwerk 450 km – B)
- Vernieuwd Drenthepad (361 km – NL)
- Walk of Grief (75 km – NL)
- Streekpad Rijk van Nijmegen (125 km – NL)
- Te voet door de omstreken van Alkmaar (78 km – NL)
Vorig jaar was de Ieperboog in België de wandelroute van het jaar. Lees hier meer.
Benieuwd naar alle etappes van deze mooie wandelroute? Neem een kijkje op: Een wandeling rondom de Veluwe waar je alle etappes kan bekijken.
OKRA-SPORT+ kanaal RouteYou
Op het RouteYou kanaal van vzw OKRA-SPORT+ kan je etappe 15 van deze mooie wandelroute bekijken: Deze route is 15 kilometer en start aan het station van Ede (NL) en loopt tot aan het station van Wageningen (NL).
Klik hierBronvermelding:
Fiets en Wandelbeurs. (z.j.). Wandelroute van het Jaar-verkiezing. https://www.fietsenwandelbeurs.nl/wandelroute-van-het-jaar/
Afbeeldingen: Fiets en Wandelbeurs. (z.j.). Wandelroute van het Jaar-verkiezing. https://www.fietsenwandelbeurs.nl/wandelroute-van-het-jaar/
Lees hier meer wandelingen van Katleen
Wandelblog




