Hand- en polsklachten bij fietsers: Waarom ontstaan ze en hoe kan je ze voorkomen? 

Heb je al tijdens het fietsen een tintelend gevoel gehad in je vingers of pijn in je pols? Deze klachten komen vooral voor tijdens langere ritten en kunnen vooral “plots” voorkomen. Soms kan dat vervelend zijn tijdens een leuke of mooie tocht. Nu is de vraag, van waar komen die klachten en vooral, is het mogelijk om deze te voorkomen? Ontdek het in dit artikel  

Oorzaken

Lichamelijke factoren

De meest voorkomende oorzaak van pijn in de polsen en handen bij wielrenners is het voortdurend opvangen van schokken en trillingen via het stuur. Daarnaast kunnen een verkeerde houding op de fiets, zwakke rompspieren (core) of een slecht afgestelde fiets deze klachten versterken. Door de langdurige druk op de handen kunnen zenuwen en bloedvaten tijdelijk worden afgekneld of overbelast. Dit kan leiden tot klachten zoals pijn, een slapend gevoel of tintelingen in de handen en vingers, zeker wanneer het stuur te krampachtig wordt vastgehouden of bij koud weer. (U-Sport, 2025)

Ook polsklachten komen regelmatig voor. Deze ontstaan vaak wanneer er hard aan het stuur wordt getrokken of wanneer men gedurende lange tijd in een onjuiste houding fietst. Dit kan leiden tot pijn, kramp of vermoeidheid in de polsen en handen. Daarnaast kan ook de duim overbelast raken doordat het stuur langdurig in dezelfde positie wordt vastgehouden. Hierdoor kan de duim pijnlijk aanvoelen of licht opzwellen.

Wanneer pijn of tintelingen vooral voorkomen aan de zijde van de pink en ringvinger, kan dit wijzen op een beknelde zenuw in de onderarm. Door herhaalde irritatie of langdurige druk kan deze zenuw geïrriteerd raken, wat pijn en een tintelend gevoel veroorzaakt. Ook oude blessures aan het polsgewricht kunnen hierbij een rol spelen. (Handklachten bij Wielrennen, z.d.)

Fietsers hebben soms ook last van blaren op de handen. Die kan je voorkomen door wielerhandschoentjes te dragen. Bovendien gaan ze ook mogelijke gevoelloosheid van de handen tegen.

Externe factoren 

De afstelling van de fiets speelt eveneens een belangrijke rol. Wanneer het zadel te hoog staat of de afstand tussen het zadel en het stuur te groot is, rust een groter deel van het lichaamsgewicht op de armen en handen. Dit verhoogt de druk op de polsen. Bovendien zijn bij veel wielrenners de beenspieren sterker ontwikkeld dan de arm- en rompspieren. Daardoor kunnen de armen en schouders minder belasting verdragen, wat sneller tot klachten kan leiden.  

Hoe kan je het voorkomen? 

Ontspannen houding en grip 

Om pijn in de handen en polsen tijdens het fietsen te voorkomen, is het belangrijk om eerst en vooral een ontspannen houding aan te nemen. Houd je armen licht gebogen zodat ze schokken en trillingen beter kunnen opvangen. Probeer daarnaast het stuur niet te hard vast te knijpen. Een ontspannen grip zorgt ervoor dat zenuwen en bloedvaten minder snel bekneld raken.  

Correcte afstelling van het zadel 

Het correct afstellen van het zadel speelt eveneens een belangrijke rol. Het zadel mag niet te hoog of te laag staan en moet ook op de juiste positie naar voren of naar achteren geplaatst worden. Een verkeerde afstelling kan ervoor zorgen dat er te veel druk op de armen en handen terechtkomt. Tijdens het fietsen is het bovendien aan te raden om regelmatig van handpositie te veranderen. Zo worden de drukpunten afgewisseld en blijft de doorbloeding in de handen beter.  

 Juiste stuurpositie 

Naast het zadel is ook de positie van het stuur belangrijk. Wanneer het stuur te laag staat, kan dit extra druk op de polsen veroorzaken. In dat geval kunnen spacers worden geplaatst om het stuur iets te verhogen, of kan een kortere stuurpen gemonteerd worden zodat het stuur dichter bij het lichaam komt. Sommige fietsers kiezen ook voor ergonomische handvatten. Deze hebben een groter contactoppervlak waardoor de druk beter verdeeld wordt over de hand. Het is daarbij belangrijk dat de onderarm in één rechte lijn blijft met de hand, zodat de pols niet knikt.  

Extra comfort en preventie 

Tot slot kunnen enkele extra hulpmiddelen het comfort tijdens het fietsen verhogen. Fietshandschoenen met padding helpen om trillingen te dempen en bieden ook extra bescherming bij een eventuele val. Daarnaast kan een dikker stuurlint of een extra laag rond het stuur helpen om schokken beter op te vangen. Om de kans op klachten verder te verkleinen, is het ook zinvol om gerichte oefeningen te doen voor de core- en armspieren. Sterkere spieren zorgen voor meer stabiliteit op de fiets en verminderen de belasting op handen en polsen.  

Oefeningen

Polsen en hand 

Wrist curls:  

  • Neem een gewicht (niet te zwaar zoals 1 of 2 kg max).  
  • Breng het gewicht op een tafel met handpalmen naar beneden.  
  • Draai je pols naar buiten zodat je het gewicht over je benen laat draaien en je handpalmen naar boven wijzen.  
  • Draai vervolgens terug naar de basis positie.  
  • Doe dit 2 x 15 keer en wissel daarna van hand.

 Wrist Rolls:  

  • Neem een stang vast en laat een gewicht hangen aan een touw.  
  • Zorg dat je handpalmen naar beneden wijzen.  
  • Draai de stang zodat je het gewicht naar boven brengt door het touw rond de stang te laten rollen.  
  • Laat vervolgens het gewicht terug langzaam naar beneden gaan door in de tegengestelde richting te draaien.  

Staafrotatie:  

  • Neem een staafvormig object in je hand.  
  • Kantel je handlicht achterover ten opzichte van je onderarm.  
  • Beweeg de staaf omhoog en omlaag, alleen vanuit je onderarm.  
  • Doe dit 2 x 15 keer en wissel daarna van hand.  

Knijpoefening:  

  • Houd een spons of klein voorwerp in je hand.  
  • Neem de juiste polspositie, namelijk handrug licht achterover met vingers naar boven.  
  • Knijp het voorwerp, met extra focus op de pink.  
  • Doe dit 3 x 20s aanhouden en wissel daarna van hand.  

Core  

Bicycle crunches:  

  • Ga op de grond gaan zitten en hef je benen van de grond.  
  • Breng je handen achter je hoofd.  
  • Maak een soort fietsbeweging waarbij je ene been schuin naar de borst trekt en het andere van je af strekt.  
  • Wissel met beide benen.  
  • Doe dit 3 x 20 herhalingen 

Crunches:  

  • Ga op je rug liggen op de grond.  
  • Breng je voeten op een verhoogje zodat je heupen een hoek va n 90° maken. 
  • Hef je schouders licht van de grond en maak een klassieke crunch.  
  • Doe dit 3 x 20 herhalingen 

Russian twist:  

  • Ga op de grond zitten.  
  • Hef je voeten van de grond om het moeilijker maken.  
  • Leun lichtjes naar achter en tik met beide handen de grond aan de ene kant.  
  • Bij het tikken van de grond wijzen je schouders die kant en kijk je ook naar dezelfde kant.  
  • Tik op een goede tempo iedere keer de grond.  
  • Doe dit 3 x 20 herhalingen

Plank:  

  • Ga op de grond liggen op je buik.  
  • Plaats je ellebogen op de grond onder de schouders terwijl je voeten zich op de grond bevinden zoals bij het pompen.  
  • Je lichaam vormt een rechte lijn.  
  • Je handen plaats je op de grond met handpalmen ook op de grond.  
  • Doe dit 3 x 15s 

Fietsen is en blijft een heerlijke manier om in beweging te blijven, de omgeving te verkennen en even het hoofd leeg te maken. Kleine kwaaltjes zoals hand- en polsklachten kunnen daarbij soms roet in het eten gooien, maar gelukkig kan je met enkele eenvoudige aanpassingen al een groot verschil maken.  

Door aandacht te hebben voor je houding, je fiets correct af te stellen en je lichaam wat extra te versterken, kan je comfortabeler en met meer plezier blijven fietsen. Het is belangrijk om naar je lichaam te luisteren en tijdig in te grijpen wanneer je klachten voelt opkomen.  

Blijf dus vooral genieten van je fietstochten, op nouw tempo en op jouw manier. Want uiteindelijk draait het niet om snelfheid of afstand, maar om het plezeir onderweg zijn en de vrijheid die fietsen geeft.  

Meer fietstips?

Klik hier

Bibliografie

  • Drenth, B. (2026, 5 januari). De beste core stability oefeningen voor wielrenners. Bicycling Nederland. https://www.bicycling.nl/nieuws/1283240/zes-core-stability-oefeningen-voor-wielrenners